Most na Bugu będzie remontowany przez pół roku
Region
Niedz. 29.12.2024 09:17:13
29
gru 2024
gru 2024
Droga krajowa nr 19 to najszybsze i najkrótsze połączenie pomiędzy Siemiatyczami a Sarnakami. Wąskim gardłem na tej trasie jest most na rzece Bug w okolicach miejscowości Kózki. W roku 2025 zaplanowano remont tej przeprawy mostowej.
Kierowcy podróżujący drogą krajową nr 19 z województwa podlaskiego do mazowieckiego czy lubelskiego niejednokrotnie przekonali się jak wydłuża się ta podróż, gdy na moście są utrudnienia lub jest on zamknięty. Nieraz już tak było, bo most zbudowany w latach powojennych wymaga częstych remontów. Jest też miejscem, gdzie już wielokrotnie organizowano blokady podczas protestów rolników. W takich sytuacjach samochody osobowe jeżdżą np. przez Drohiczyn czy Korczew, a ciężarówki przez Drohiczyn czy Sokołów Podlaski. Nie można z całą pewnością przewidzieć, czy takie objazdy nie będą konieczne w czasie zaplanowanego na pół roku remontu.Białostocki oddział GDDKiA poinformował o podpisaniu umowy na remont mostu przez rzekę Bug w ciągu drogi krajowej nr 19, w rejonie miejscowości Turna Mała (powszechnie przez kierowców obiekt ten nazywany jest mostem w Kózkach). Przez najbliższe pół roku kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu, bo prace będą wykonywane na zamykanych połówkach jezdni.
Zapowiadany remont nazwany został solidnym, a jest on konieczny z uwagi na zły stan techniczny mostu. Zakres prac jest dość szeroki i obejmuje: wymianę nawierzchni, urządzeń dylatacyjnych oraz izolacji na całym moście. Tam, gdzie to konieczne, naprawiona zostanie także płyta pomostu. Zaplanowane prace remontowe i naprawcze mają być zrealizowane w ciągu 6 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą (umowę podpisano z firmą B4 Sp. z o.o.). Wartość kontraktu to 3,2 mln zł.
Jak już wspomnieliśmy, most ma już swoje lata. Został zbudowany w latach 1949-1952, wykonano go z zachowanych fragmentów innych mostów, które zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Most ma 295 metrów długości i 9 przęseł. Jego wiek i stan techniczny wymagają by był cały czas monitorowany, czym zajmują się służby GDDKiA.
Jednym z ostatnio zrealizowanych działań naprawczych dotyczących mostu była wymiana pary lin. Wykonano to w roku 2023 po stwierdzeniu uszkodzenia jednej z lin sprężających. Wymieniono wówczas linę, na której wykryto uszkodzenie oraz po przeciwnej stronie mostu. Zadanie to kosztowało 547 721,46 zł i było sfinansowane z budżetu państwa.
Warto dodać, że w związku z budową S19 w pobliżu mostu na DK19, powstaje drugi tego typu obiekt. Most budowany jest na odcinku drogi ekspresowej S19 Malewice - Chlebczyn. Wg GDDKiA powinien być gotowy w II kw. 2026 roku.
Kolejny most na Bugu w powiecie siemiatyckim budowany jest pomiędzy gminami Perlejewo i Jabłonna Lacka. Zgodnie z umową most ma być gotowy w październiku 2025 roku.
Wracając do mostu na DK 19. Chociaż jego remont jeszcze się nie rozpoczął, to już pierwsze wzmianki o utrudnieniach na moście budzą wśród kierowców wiele emocji. Jeden z kierowców napisał w mediach społecznościowych:
- Od kiedy mam prawo jazdy wydaje mi się że ten most jest cały czas w remoncie...
Cóż, może remont mostu nie trwa cały czas, ale rzeczywiście jeżdżąc tą trasą zawsze warto mieć zapas czasu, by np. postać przed wjazdem na most, gdy obowiązuje tam ruch wahadłowy.
GDDKiA o/Białystok
Foto: ABol / Archiwum
15 komentarze
A kiedy most na Bugu, na wysokości Gnojna i Niemirowa ?!?!?!?!?!?
Witam, chyba nigdy. Optymalnym rozwiązaniem byłaby przeprawa między Zabużem a Mielnikiem. Samorządy województwa mogłyby nad tym pomyśleć, bo usprawniłoby to ruch na tym terenie dla lokalsów i turystów.
SAMORZĄDY WOJEWODZTWA mają to w d...e. POra na POpis samorządu gminy i powiatu,
Co da ten remont jak Turcy budujący S19 przewożą kruszywa i inne materiały na budowę. Jak zamknięcie to zrobią się korki. Pojazdy budowy .normalni użytkownicy. To będzie koszmar żeby dostać się do Siemiatycz lub w drugą stronę. Jeszcze protestu rolników brakuje. Może zamkniemy go całkiem? I tak jest remontowany prawie 2 razy do roku. A co z tymi którzy dojeżdżają do pracy szkoły?
Leonardo- twojego komentarza nie należy czytać,udaj się człowieku do specjalisty bo jak do obecnych objawów dojdą powikłania po argentyńskim żarciu-bo Polskiego już nie będzie-to uratuje cię tylko przeszczep mózgu.
Jasiu Polski brednie piszesz. Leonardo ma rację. Nie ma w Polsce bardziej jęczącej grupy zawodowej niż rolnicy. Od 50 lat nie pamiętam, aby rolnikowi choć raz było dobrze. Jęczenie pamiętam od zawsze. Urodzaj źle, nieurodzaj - źle, pada - źle nie pada - źle. Rolnik płacze nawet jak ceny za produkty są duże., bo to też źle. Wbij sobie do głowy, że polski rolnik nie musi wcale produkować zgodnie z normami UE. Może to robić tak samo jak ten rolnik argentyński. Będzie to możliwe wtedy, gdy zrezygnuje z pomocy unijnej., tak samo jak jej nie ma chłop argentyński. Rezygnuję z dopłat do hektara, z renty strukturalnej, z dotacji na maszyny, z dotacji do paliwa, z bezzwrotnej dotacji dla młodego rolnika 200 tys., ze skupów interwencyjnych, z 4 mld przekazywanych co roku z ZUSu na KRUS, z kontraktów od firm państwowych, etc. Rolnik jest zawodem, który jest najwięcej dotowany ze wszystkich i jeszcze pluje na UE. Najlepiej jakby UE dawała to co daje i się nie w......... . Nie ma tak. Daję szmal to czegoś za to wymagam . Kiedy to zrobiono skup interwencyjny producentowi np. gwizdków tramwajowych jak mu towar nie schodził? A czemu to dotację do paliwa ma dostać rolnik a transportowiec już nie. Konsument sam sobie wybierze czy woli żreć od takiego nie dotowanego czy argentyńskiego rolnika, czy taż od rolnika wytwarzającego żywność zgodnie z normami UE.
Ws yscy piszą o konieczności remontu mostu a czy ktokolwiek zastanowił.sie dlaczego tak często trzeba remontować ten most.Zobaczcie kto nim i w jaki sposob jeździ nie pisze o osobówka ch tiry tiry i jeszcze raz tiry polskie,bialoruskie litewskie nikt nie próbuje awet kontrolować z jaka szybkością jeżdżą w nocy w w domach ludzi którzy mieszkają przy ulicy szklanki dzwonią obrazy się przesuwają na ścianach podwaliny domów pękają.Nie ma żadnej kontroli ani kamer ani policji ani radarow.Hulaj dusza .nikt nie widzi nie kontroluje to można Zaraz zrobi się następny remont
Idealne miejsce dla pazernych wiecznie mających mało,mało rolników. Blokują drogi po sezonie a czemu jak sieją,kosza ich tam nie ma? Identycznie jak Ukraińcy(nieroby) tylko daj,daj,daj. Most jest wąski na mijające się ciężarówki ale szacunek dla budowlańców,tyle lat i wytrzymuje,coś niesamowitego. Często jeżdżę tamta droga i szkoda że będą opóźnienia ale jak mus to mus.
CO MA REMONT MOSTU DO ROLNIKÓW OGARNIJCIE SIE TROCHĘ
Baranie.jak chcesz zabłysnąć to najpierw poczytaj dlaczego rolnicy protestują?jakie są problemy.nikt tam nie prosi o kasę !!poczytaj potem komentuj
Ale faktem jest to, że rolnicy nie protestowali od wiosny do zimy. Bo jak im było potrzeba to ciężarówki z dostawami witali już z daleka. Ale jak zimą nic nie potrzebują to wtedy można utrudniać innym życie. Wiem bo sam przez nich nie odwiozłem towaru na czas.
Ciesz się za masz co wozić i masz pracę.ze nie musisz stać na protestach żeby walczyc o swoje
Od paradoks, nazwać w komentarzu rolników nierobami co niemaja urlopu, wolnego na święta a i na l4 muszą robić swoje bo zwierzęta na gospodarstwie glodowac niemoga. Od myszy po cesarza każdy żyje z gospodarza. Pozdrawiam tych co nic nie jedzą.
Dobrze ze jest jeszxze jeden most na rzece w kierunku Sokołowa Podl. Jak zostaną ukończone następne inwestycje mostowe to będzie bez problemu można remontować i zamykać most na rok nawet.Teraz trochę mizna byłoby poczekać zanim oddane zostaną budowane mosty chyba że uszkodzenia są duże i remont pilny
Z tego nic "nie robienia" muszę chodzić na rehabilitację kręgosłupa w wielu 45 lat bo mam już zwyrodnienia.