Włodawa

Znalazł broń w Jeziorze Białym

Region Śr. 13.09.2023 14:14:07
13
wrz 2023

Policjanci z Włodawy otrzymali zgłoszenie o znalezieniu broni w Jeziorze Białym. Mieszkaniec Włodawy, przeszukując teren Okuninki znalazł karabin pochodzący prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.

12 września po godzinie 17:00 jeden z mieszkańców Włodawy poszukiwał ukrytych lub porzuconych zabytków na terenie miejscowości Okuninka. Idąc brzegiem Jeziora Białego zauważył unoszący się na wodzie karabin typu Mauser pochodzący prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. O znalezisku powiadomił policję.

Pamiętajmy! Posiadanie broni palnej bez wymaganego prawem zezwolenia jest karalne. Artykuł 263§2 Kodeksu karnego stanowi, że sprawca tego rodzaju występku podlega karze do 8 lat więzienia. Karane jest nie tylko nielegalne posiadanie broni wykonanej fabrycznie, ale także tzw. samodziałowej, czyli zrobionej metodami chałupniczymi. Samo wejście w posiadanie broni palnej, na przykład w wyniku jej kradzieży, powoduje, że sprawca odpowiada zarówno za kradzież, jak i za jej nielegalne posiadanie.

Również samo posiadanie amunicji, choćby jednego naboju w celach pamiątkowych, czy kolekcjonerskich, wywołuje ten sam skutek prawny – sprawca ponosi analogiczną odpowiedzialność karną, jak za posiadanie broni.

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.