Włodawa

Uwaga na oszustwa na „ zakup telefonu”

Region Pon. 13.11.2023 11:53:22
13
lis 2023

Mieszkanka powiatu włodawskiego straciła ponad 1000 złotych po tym, jak oszust podszył się pod jej córkę i poinformował, że potrzebuje pilnie pieniędzy na zakup nowego telefonu.

Na początku listopada br. mieszkanka powiatu włodawskiego otrzymała wiadomość z nieznanego jej numeru telefonu, w treści której osoba podała się za jej córkę informując o uszkodzonym telefonie. W kolejnych wiadomościach przekonywała, że potrzebuje pieniędzy na nowy. Kobieta uwierzyła w historię i przelała na wskazane konto pieniądze w kwocie ponad 1000 złotych. Dopiero po kilku dniach kiedy rozmawiała z córką, zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Córka powiedziała jej, że nie prosiła o pieniądze.

Metoda działania oszustów „na zakup telefonu” polega na wysyłaniu wiadomości SMS, informującej o uszkodzonym telefonie. Podszywając się pod bliskich, którzy rzekomo potrzebują pieniędzy na nowy telefon, oszuści dążą do sytuacji, w której sami przelejemy im pieniądze na wskazane konto, bądź przekażemy dane umożliwiające przejęcie rachunku bankowego. Najczęściej narzucają nam presję czasu, aby pokrzywdzone osoby nie miały chwili na weryfikację podanych informacji w wiadomościach tekstowych bądź telefonicznych.

Pamiętajmy, żeby zawsze upewnić się, że osoba z którą myślimy, że korespondujemy jest rzeczywiście tą, za którą się podaje.

aspirant sztabowy Kinga Zamojska Prystupa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.