Włodawa

Oprowadzanie kuratorskie w muzeum w Sobiborze

Region Wt. 14.11.2023 13:23:35
14
lis 2023

W najbliższą sobotę, 18 listopada o godz. 11.00, muzeum w Sobiborze zaprasza na zwiedzanie kuratorskie. Po nowej wystawie stałej oraz otwartym w zeszłym miesiącu terenie upamiętnienia oprowadzi Tomasz Kranz – dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku.

Autor scenariusza i jednocześnie kurator wystawy opowie o koncepcji ekspozycji, sposobach prezentacji w przestrzeni poobozowej reliktów odkrytych w wyniku badań archeologicznych oraz wyzwaniach, jakie niosło ze sobą tworzenie nowej odsłony muzeum. W swojej opowieści z pewnością poruszy kwestię wyboru ponad 700 przedmiotów pokazywanych na wystawie, przedstawi symbolikę Ściany Pamięci, która wyznacza trasę zwiedzania, oraz opowie o zabezpieczeniu i wyeksponowaniu pozostałości budynku komór gazowych – jedynych reliktów tego typu odkrytych w miejscach byłych obozów zagłady funkcjonujących w ramach akcji „Reinhardt”.

W jednym ze swoich artykułów Tomasz Kranz podkreślił: „Zamysłem zespołu projektowego było zaprezentowanie tych materialnych świadectw w taki sposób, aby zwiedzający nie patrzyli na nie wyłącznie z perspektywy śmierci ich nieznanych właścicieli, ale także – a może przede wszystkim – jak na fragmenty ich biografii i związane z nimi pamiątki. (…) Aranżacja muzealiów, np. umieszczenie pojedynczych reliktów w niewielkich gablotach wnękowych, ma jednak zwracać uwagę na ten aspekt Zagłady, a zarazem uświadamiać znaczenie i siłę ‘pamięci rzeczy’”.

Wydarzenie jest bezpłatne. W związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązują zapisy. Zgłoszenia mailowe – centrum@sobibor-memorial.eu lub telefoniczne – 82 572 60 31 przyjmowane są do 17 listopada do godz. 15.00.

------

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze jest oddziałem Państwowego Muzeum na Majdanku. Od końca 2020 r. w nowym budynku muzealnym oglądać można wystawę stałą „SS-SonderkommandoSobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943”. 13 października 2023 r. zwiedzającym udostępnione zostało nowe urządzenie przestrzenne terenu byłego obozu.

Niemiecki nazistowski obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował w strukturach „Aktion Reinhardt” od maja 1942 r. do października 1943 r. Zamordowano w nim ok. 180 tys. Żydów. Liczba ta obejmuje 70 tys. żydowskich mieszkańców Lubelszczyzny, 34 tys. Żydów z Holandii i 24 tys. ze Słowacji. Wśród ofiar byli również Żydzi czescy, francuscy, niemieccy, białoruscy. 14 października 1943 r. w obozie wybuchło powstanie, w wyniku którego część więźniów zdołała zbiec. Niedługo po tym obóz zlikwidowano, wysadzając w powietrze budynek z komorami i demontując praktycznie wszystkie zabudowania.











0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.