IV Jarmark Pauliński we Włodawie
Region
Pon. 26.08.2024 08:02:13
26
sie 2024
sie 2024
24 i 25 sierpnia we Włodawie odbył się Jarmark Pauliński. Wydarzenie nawiązujące do dawnych tradycji jarmarków włodawskich, cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło wielu turystów. Organizatorzy przygotowali atrakcje dla osób w każdym wieku.
W pierwszym dniu wydarzenia, odbyło się zwiedzanie kościoła św. Ludwika oraz znajdujących się w nim krypt, a także Klasztoru Paulinów, gdzie przygotowana była wystawa poświęcona tradycjom sarmackim, działalności Paulinów dawniej i obecnie, a także historii miasta i mieszkańców Włodawy. Ciekawym punktem imprezy, była również gra terenowa, która wiodła od kościoła przez ulice miasta. Jej celem było poznanie najbardziej interesujących miejsc Włodawy, jak również poznanie jej historii. Po południu odbyła się sesja naukowa, w której prelegentami byli dr hab. Dariusz Wróbel, dr hab. Dariusz Tarasiuk, prof. UMCS, dr Renata Lesiakowska oraz dr Ariel Orzełek. Była to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej na temat najstarszych dziejów Włodawy, zadać pytania ekspertom i odkryć ciekawe historie, które kształtowały miasto. Wieczorem natomiast, w Ogrodach Klasztornych odbyła się biesiada włodawska i zabawa taneczna.Zobacz Galerię
47 Zdjęć
Mszą świętą odpustową o godz. 10.30, której przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów rozpoczął się drugi dzień Jarmarku Paulińskiego. Tradycyjnie został odtańczony Polonez Włodawski i przy jego dźwiękach wszyscy udali się do Ogrodów Klasztornych na dalszą część wydarzenia. Różnorodność stoisk, warsztatów, konkursów, gier i zabaw spowodowały, że każdy, kto przybył na to spotkanie mógł znaleźć coś dla siebie. Dla osób, które zmęczyły się przemieszczaniem po terenie centrum wydarzeń była scena, na której odbywały się koncerty, prezentacje oraz licytacje. W tym roku na aukcji znalazły się m. in. piłki Roberta Lewandowskiego i Igi Światek. Zostały również przyznane Statuetki Ludwika, które otrzymali Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz prof. Grzegorz Jawor, historyk i nauczyciel akademicki.
Jarmark jest szczególnym wydarzeniem, ponieważ nawiązuje do dawnej tradycji, gdzie Ludwik Konstanty Pociej uzyskał od króla Jana III Sobieskiego przywilej organizacji takich jarmarków we Włodawie. Wydarzenie to zorganizowane jest więc w taki sposób, aby łączyć ze sobą przeszłość miasta i regionu z duchem współczesnej zabawy.
Zobacz Galerię
76 Zdjęć
0 komentarze