Włodawa

Egzamin na kartę rowerową w ramach akcji jednośladem bezpiecznie do celu

Region Śr. 17.04.2024 12:02:36
17
kwi 2024

W ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu” policjanci z ruchu drogowego odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie. Celem wizyty było przeprowadzenie egzaminu praktycznego na kartę rowerową, podczas którego funkcjonariusze oceniali umiejętności młodych cyklistów. Wszyscy spisali się na 6+.

16 kwietnia policjanci z ruchu drogowego włodawskiej komendy odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie. Celem wizyty było przeprowadzenie egzaminu praktycznego na kartę rowerową, podczas którego funkcjonariusze oceniali umiejętności młodych cyklistów. Była to też świetna okazja do porozmawiania o aktualnie prowadzonej kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. Jednośladem bezpiecznie do celu, której priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów jednośladowych kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami, a także hulajnogami elektrycznymi. Funkcjonariusze przypomnieli, że droga jest dla wszystkich i mamy prawo czuć się na niej bezpieczni. Jednak to w dużej mierze zależy od nas samych. Po przybliżeniu uczestnikom zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci przystąpili do rozpoczęcia egzaminu na kartę rowerową.

Egzamin podzielony był na dwa etapy. W pierwszej części, która odbyła się wcześniej, kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test wiedzy przeprowadzony w szkole. W drugiej części policjanci przeprowadzili egzamin z umiejętności praktycznych. Uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor i sygnalizować wykonywane manewry oraz pamiętać o obowiązujących przepisach. Policjanci zwracali uwagę na to jak cykliści radzą sobie z przeszkodami oraz w jaki sposób pokonują trasę, brali też pod uwagę czy właściwie interpretują znaki drogowe oraz sygnalizują wykonywane manewry. Funkcjonariusze bowiem muszą mieć pewność, że przyszły pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego nie stworzy zagrożenia ani dla siebie, ani też innych uczestników w ruchu drogowym.
Egzamin zdali wszyscy uczniowie. GRATULUJEMY!

Warto przypomnieć, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie tego dokumentu prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikacje. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego, które weszły w życie z dniem 20 maja 2022 r., dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T– w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszczalnym jest jedynie kierowanie wymienionymi urządzeniami w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.