XXIV Festiwal Trzech Kultur we Włodawie za nami
Kultura
Pon. 23.09.2024 09:32:33
23
wrz 2024
wrz 2024
W piątek, 20 września we Włodawie rozpoczął się pełen inspiracji, wystaw, warsztatów, spotkań autorskich, projekcji filmowych i koncertów Festiwal Trzech Kultur, który trwał do niedzieli 22 września. To 24. edycja tego wyjątkowego wydarzenia przybliżającego wielokulturową historię Włodawy, w której mieszkali Żydzi, wyznawcy prawosławia i katolicy.
W piątek uczestnicy spotkania mieli okazję wziąć udział w spacerze edukacyjnym, wernisażu wystaw m.in. „Pogranicze z mowy, czyli puchuwurim po naszomu” i „Chleba powszedniego”, a także spotkaniu o Krystynie Krahelskiej - poetce, harcerce, pielęgniarce, etnografce, żołnierce AK i uczestniczce powstania warszawskiego. Podsumowaniem tego dnia były koncerty „Baczyński kameralnie” w wykonaniu Grzegorza Wilka i Marcina Riege, „Bramy Jerozolimy” Olgi Avigail Mieleszczuk i Tango Attack z udziałem mistrza perkusji bliskowschodniej Ereza Mounka z Jerozolimy oraz Zagan Acoustic.Sobota była dniem poświęconym wyznawcom prawosławia. W programie więc znalazły się takie wydarzenia, jak prelekcja ks. Andrzeja Łosia „Prawosławie na wschodzie”, projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Jerzego Kaliny „Archimandryta”, czy warsztaty ze wschodu pn. „Matrioszki rumiane”. Dzień zakończyły koncerty „Tryptyk Jabłeczyński” w wykonaniu Męskiego Chóru Muzyki Cerkiewnej Katapetasma z cerkwi pw. NNMP we Włodawie, „Światło ze wschodu” Renaty Przemyk i zespołu Dagadana, jak również Koncertowa Noc Bardów, w którym wystąpili Ewa Błaszczyk, Marcin Partyka i Andrzej „E-moll” Kowalczyk, Szpetni, Tolek Muracki i Agata Klimczak – Kołakowska.
Festiwalowa niedziela również obfitowała w bogactwo wydarzeń. „Droga do szczęścia”, czyli bajka o przyjaźni w wykonaniu Teatru Lalek Kukiełka z Ptaszkowej, warsztaty wycinanki ludowej, warsztaty tworzenia kapliczek, „Co nas czeka w języku?” - panel dyskusyjny z udziałem dr hab. Macieja Malinowskiego, prof. Jerzego Bralczyka i Mistrza Mowy Polskiej Krzysztofa Zanussiego, jak również rozstrzygnięcie Wielkiego Dyktanda Pogranicza, projekcja filmu „Brat naszego Boga” oraz spotkanie z reż. Krzysztofem Zanussim i aktorem Krzysztofem Janczarem, to tylko nieliczne atrakcje, które zostały przygotowane przez organizatora.
W tym roku mija też 490 lat od nadania praw miejskich Włodawie, co dodatkowo wzbogaca tegoroczny program, dlatego na zakończenie Festiwalu Trzech Kultur odbył się koncert „Psalmy Epok” w wykonaniu Chóru Ziemi Włodawskiej Vlodaviensis, Stowarzyszenia Wschód Kultury oraz solistów Michaliny Goławskiej i Marcina Obuchowskiego.
Ponadto przez trzy dni zarówno mieszkańcy, jak też liczni turyści, mogli uczestniczyć w spacerze z przewodnikiem po mieście i jego dawnej XVIII - wiecznej zabytkowej zabudowie, wziąć udział w animacjach ulicznych i artystycznych oraz pokazie rzemieślniczym, nieodpłatnie zwiedzać dostępne obiekty i wystawy, uczestniczyć w projekcjach filmów oraz nabyć wiele unikatowych pamiątek i przedmiotów zgromadzonych na stoiskach festiwalowego jarmarku.
Tegoroczne wydarzenie zakończył koncert „The best of” w wykonaniu Krzysztofa Zalewskiego.
Zobacz Galerię
65 Zdjęć
0 komentarze