Włodawa

Skrzypce nadbużańskie – zajęcia dla młodzieży i dorosłych w Hannie

Kultura Czw. 20.06.2024 16:54:30
20
cze 2024

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Hannie organizuje cykl zajęć dla młodzieży i dorosłych grających na skrzypcach, również na poziomie całkowicie początkującym. Będą one dotyczyć tradycyjnego repertuaru wiejskich muzykantów z okolic Włodawy. Zajęcia będą odbywać się w wybrane czwartki w godzinach 17:00-18.30. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 27 czerwca.

Warsztaty oparte będą na nauce melodii tanecznych przekazanych przez Edmunda Brożka z Włodawy oraz pochodzących z archiwalnych nagrań muzykantów i śpiewaków z okolic Włodawy gromadzonych od lat 60. w zasobach Muzeum Wsi Lubelskiej, UMCS i w zbiorach rodzinnych. Ważnym elementem tradycji instrumentalnych pogranicza jest również granie muzyki obrzędowej, przejętej ze śpiewu, czym uczestnicy również zajmą się na zajęcia.

Zajęcia prowadzi Ewa Grochowska – jedna z bardziej doświadczonych wykonawczyń polskiej muzyki tradycyjnej, śpiewaczka, skrzypaczka. Uczennica wybitnych wiejskich muzykantów z Lubelskiego, Kieleckiego, Radomskiego. Gra m.in. w zespołach Tęgie Chłopy, Boygn Trio, Pomore Tanz Orchestra, Kadryl, współprowadzi Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Badaczka, nauczycielka i popularyzatorka muzyki wiejskiej.

Praca warsztatowa w ramach zajęć instrumentalnych będzie zarówno indywidualna, jak i grupowa. Obejmie naukę i rozwój indywidualnego stylu gry każdego z uczestników, w odniesieniu do charakterystycznych cech stylistycznych różnych odmian i gatunków muzyki Polesia.

Wszyscy adepci przejdą również przez naukę podstawowych zasad gry na bębenku obręczowym i basowania. Zajęcia są nauką gry w stylu ludowym i są oparte na grze ze słuchu oraz technice, której prowadząca nauczyła się od wiejskich skrzypków (Jan Gaca, Stanisław Głaz i inni) bez zapisu nutowego (nie ma przeciwwskazań do notowania melodii na własny użytek).

Jest możliwość by do warsztatów dołączyły także osoby grające na wiolonczeli/basach. Osoby grające na innych instrumentach (w stopniu przynajmniej średnio- i zaawansowanym), które chciałyby dołączyć, proszone są o kontakt indywidualny.

Zajęcia będą odpłatne, jednak jedynie symboliczną kwotą w wysokości 5 zł.


0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.