Włodawa

23. Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Kultura Wt. 19.09.2023 13:35:09
19
wrz 2023

Festiwal Trzech Kultura to corocznie organizowana we Włodawie impreza, będąca upamiętnieniem wielokulturowej i wielowyznaniowej historii miasta. W tym roku miała miejsce już 23 edycja festiwalu i jak zwykle przyciągnęła masę ludzi chętnych ujrzeć niecodzienne zjawisko, jakim jest spotkanie trzech kultur wyznaniowych w jednym miejscu.

W piątek, festiwalowy dzień rozpoczął się od filmu, który emitowany był w kinie Włodawskiego Domu Kultury, a następnie bajki inspirowanej opowiadaniami Chasydzkimi. Następnie odbyły się warsztaty języka migowego w małej synagodze i kurs tańca żydowskiego na placu synagogalnym. Amatorzy murali mogli zobaczyć odsłonięcie wspaniałej pracy przy Komendzie Straży Pożarnej, a wyjadacze książkowi zanurzyć się w rozmowach z autorem Jarosławem Kurskim w Małej Synagodze. Na zakończenie o godzinie 20.00 odbył się koncert „Szalone Skrzypce i Muzyka Świata” w wykonaniu niesamowitych artystów z różnych krajów.

Sobota to początek weekendowych wrażeń, które tak jak i poprzedniego dnia rozpoczął WDK spektaklem gwarowym „Brydkie Kacenia”. Muzeum z Lublina przewidziało kurs kuchni ukraińskiej, podczas którego było bardzo dużo zabawy i ciekawych rozmów o kulturze kraju, graniczącego z Polską od wschodu. Do Włodawy zjechała się również plejada gwiazd, a w tym roku można było spotkać np. Agatę Buzek, która opowiadała o filmie Wrota Europy dla zgromadzonego tłumu kinomanów w WDK. Nie ma również Festiwalu bez muzyki cerkiewnej w wykonaniu Chóru Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Z przyczyn technicznych przeniesiono wykonanie do Małej Synagogi.

Wieczorem można było uczestniczyć w NOCY BARDÓW, gdzie Kuba Sienkiewicz (zespół Elektryczne Gitary), Zbigniew Zamachowski, Daniel Gałązka, Piotr Brymasa oraz Zuzanna zaczarowali wspaniałymi wykonaniami piosenek własnych o życiu i emocjach, czyli o tym, o czym jak wspomniał prowadzący, śpiewają Bardowie, wędrując „ode wsi do de wsi”. Widowiskowy był również pokaz Fireshow.

W niedzielę o 9 rano, miała miejsce Liturgia z Oprawą Muzyczną Chóru Duchowieństwa. Następnie odbyła się projekcja bajki „Tylko Trzy Anioły” w wykonaniu teatru (OD)NOWA. Niewątpliwą nowością były warsztaty malowania na szkle, co wzbudziło bardzo duże zainteresowanie i po raz kolejny mnóstwo osób mogło odtworzyć swoje własne artystyczne wizje.

Niedziela to dzień koncertów, stąd też odbył się koncert grupy GOSPEL JOY na Placu Synagogalnym. Muzycy zaczarowali całą publiczność. Chwilę później organizatorzy zaprosili wszystkich na wernisaż malarstwa profesora Stanisława Baja oraz na spotkanie z artystą. Następnie trzeba było przejść do Kościoła Świętego Ludwika, gdzie tuż przy ołtarzu stanął kruczoczarny fortepian, a przy nim Karina Skrzeszewska i Jolanta Skorek, które wykonały modlitwy operowe. W murach kościelnych zapanowała cisza, gdyż każdy chciał chłonąć jak najwięcej tych niebiańskich dźwięków.

Wisienką na torcie zawsze był koncert zespołu LemON, ale w akustycznych aranżacjach i z pełnym dostojeństwem jak na plac Synagogalny przystało.

Michał Matlengiewicz
fot. Michał Matlengiewicz, Łukasz Goławski

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.