Włodawa

Włodawa: III edycja Nadbużańskiego Festiwalu Muzyki Wielkopostnej

19
lut 2024

W dniach 25 lutego – 17 marca w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie odbędzie się III edycja Nadbużańskiego Festiwalu Muzyki Wielkopostnej. Misterium Męki Pańskiej i Tajemnica Zmartwychwstania od wieków inspirowały kompozytorów wszystkich epok, skutkując długą listą dzieł muzycznych. Ideą III Nadbużańskiego Festiwalu Muzyki Wielkopostnej jest ukazanie tradycji i dziedzictwa muzycznego sięgającego XII w., polegającego na wykonywaniu pieśni i muzyki wielkopostnej opisujących mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Repertuar wielkopostny to ważny element modlitwy w okresie Wielkiego Postu pozwalający głębiej zrozumieć mistykę okresu pasyjnego i sens czasu pokuty. Za pomocą pieśni pasyjnych wyrażamy dziękczynienie za dar zbawienia, okupionego męką i śmiercią Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Festiwal jest wydarzeniem otwartym i bezpłatnym. Formuła festiwalu przewiduje 4 koncerty w 4 kolejne niedziele Wielkiego Postu. Wszystkie koncerty odbędą się w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie. Pierwszy z nich odbędzie się 25 lutego o godzinie 19:00. W kościele wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Sabionetta z Warszawy.

Kolejny koncert odbędzie się 3 marca o godzinie 19:00. Wówczas kunszt gry organowej zaprezentuje Krzysztof Łazutka, a Marcin Obuchowski wraz z Małgorzatą Grytczuk wprowadzą wszystkich w muzyczne „Rozważania Wielkopostne”.

Podczas trzeciego koncertu, który odbędzie się 10 marca o godzinie 19:00 wystąpi Chór La Musica z Lublina pod dyrekcją Karoliny Filipczak – Sulimy.

W trakcie ostatniego koncertu, który odbędzie się 17 marca o godzinie 19:00 wystąpi Chór Ziemi Włodawskiej Vlodaviensis. Artyści pod dyrekcją Marcina Obuchowskiego i przy akompaniamencie fortepianu, klarnetu, skrzypiec i kontrabasu przedstawią słuchaczom program „Odszedł pasterz nasz”.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marcin Obuchowski (włodawski muzyk, kompozytor, aranżer i dyrygent Chóru Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”). Tworząc festiwal chciał zwrócić uwagę na ogromną wartość religijną i duchową pieśni i utworów wielkopostnych, które umożliwiają wiernym jeszcze głębsze przeżywanie męki Jezusa Chrystusa i tworzą swego rodzaju muzyczne rekolekcje wielkopostne.

Wszystkie informacje odnośnie festiwalu, jak również zdjęcia, umieszczane będą na stronie facebookowej festiwalu TUTAJ, a także na stronie facebookowej Chóru Ziemi Włodawskiej Vlodaviensis TUTAJ.

Patronat medialny nad festiwalem sprawują Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.pl.Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.