Włodawa

Wieczór modlitewno-muzyczny ku czci Błogosławionych Męczenników Podlaskich we Włodawie

20
maj 2024

W niedzielę, 26 maja w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie odbędzie się wieczór modlitewno-muzyczny ku czci Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Z programem wystąpią Alicja Karpiuk - wokal, Kamil Turczyn - fortepian i Artur Figiel - klarnet. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.

24 stycznia tego roku obchodzono 150. rocznicę masakry jaką carscy, kozaccy żołnierze dokonali w Pratulinie - małej miejscowości na Podlasiu. Działając w imieniu imperatora rosyjskiego, zabili 13. miejscowych unickich parafian i ranili około 180 osób. Dokonali masakry, ponieważ unici zdecydowanie bronili swojej wiary.

Męczennicy podlascy to bardzo trudna historia nie tylko Pratulina, ale też miejscowości położonych dookoła m.in. Włodawy. Prześladowania unitów to podłe ultimatum zmiany swojej wiary lub śmierć w jej obronie. Te wydarzenia odbiły się i zebrały swoje żniwo zmieniając dorobek kulturalno-religijny, w tym muzyczny, na mieszkańcach dzisiejszego Podlasia i wschodniej Lubelszczyzny.Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.