Czas na LUBELSKIE

Czas na Lubelskie: Kultura - audycja z 31 stycznia /AUDIO/

31
sty 2025

Lubelskie jest jednym z najzasobniejszych w kraju regionów pod względem liczby obiektów i zespołów zabytkowych. Bogatą ofertę przygotowują również wojewódzkie, powiatowe i gminne placówki kultury.

Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie jest nie tylko świadkiem obecności społeczności żydowskiej. Anita Lewczuk vel Leoniuk dyrektor tej placówki, będącej wyjątkowym w skali kraju zespołem trzech synagog, powiedziała w rozmowie z Andrzejem Ilczukiem, że jest ona również ośrodkiem ukazującym wielokulturowość miasta i regionu. Przez wieki we Włodawie i okolicy żyli razem wyznawcy judaizmu, katolicyzmu i prawosławia, oraz unici. Stąd znajdziemy w Muzeum najbogatszą w Polsce kolekcję judaików, ale też wystawę o dawnej poleskiej wsi, regionalnej gwarze, czy okazjonalne wystawy czasowe. W ostatnich latach muzealne obiekty przeszły gruntowną renowację.
Anita Lewczuk vel Leoniuk przypomniała, że wielokulturowości Włodawy i okolic jest poświęcony Festiwal Trzech Kultur. Odbywa się co roku w trzeci weekend września, w najbliższy będzie 25. jubileuszowym

Fot.: 001


W Muzeum Zespole Synagogalnym we Włodawie możemy oglądać teraz wystawę poświęconą Krystynie Krahelskiej. Była poetką, harcerką, pielęgniarką, etnograf, żołnierzem Armii Krajowej. Spod jej pióra wyszła m.in. pieśń ,,Hej chłopcy, bagnet na broń”. To Krahelska pozowała do rzeźby warszawskiej Syrenki. Krystyna Krahelska spędziła we Włodawie rok poprzedzający wybuch Powstania Warszawskiego opiekując się przebywającym w miejscowym szpitalu ojcem. Prowadziła tez działalność konspiracyjna, Upamiętnia ja ławeczka na jednym z Włodawskich skwerów. Wystawa w Zespole Synagogalnym w Włodawie ,,Krystyna Krahelska-Syrena z Polesia” jest czynna do 24 marca. Muzeum zamierza ją przedłużyć o kilka tygodni.

Samorząd Województwa Lubelskiego prowadzi nadzór nad kilkoma instytucjami kultury, ale również współpracuje z lokalnymi placówkami kulturalnymi. Tworzy platformę wymiany informacji i doświadczeń podkreślił Marcin Szewczak członek Zarządu Województwa, przewodniczący Rady Kultury Województwa Lubelskiego.



Wspomniana Rada została powołana niedawno, a w jej składzie znaleźli się reprezentanci każdego z powiatów Województwa Lubelskiego. Mają być oni swoistymi łącznikami między Urzędem Marszałkowskim a lokalnymi instytucjami kultury . Marcin Szewczak dodał, że w planach jest uruchomienie strony internetowej , na której zamieszkane będą materiały poświęcone działaniom placówek kultury w Lubelskim. Będą to zapowiedzi i relacje z imprez, filmy poświęcone ciekawym miejscom, zwyczajom, twórcom, zespołom i wydarzeniom. Chodzi o pokazanie w jednym miejscu bogactwa i różnorodności tradycji oraz kultury regionów Lubelskiego.





Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.